Gece Plağı

Diş sıkma veya gıcırdatma rahatsızlığı günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biridir ve toplumun büyük bir kısmında görülür.

Sorunun temel sebebi strestir. Esasen stres ortadan kaldırıldığında diş sıkma veya gıcırdatma sorunu da ortadan kalkar.

Modern yaşamın temeli stres kaynaklı olduğundan esas nedeni yok etmek her zaman mümkün olmayabilir.

Diş sıkma veya gıcırdatmanın tıbbi adı "Bruksizim"dir.

Bruksizim; dişler, diş etleri, dişlerin tutucu dokusu olan periodontal membran, alt ve üst çene kemikleri, çene eklemi, çiğneme kasları ve bunların ilişkide bulunduğu çiğneme sistemi ile komşu dokularda yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Belirtileri arasında; dişlerin çiğneyici yüzeylerinde aşınma, diş eti kenarlarında dişlerde madde kayıpları, hızlı diş eti çekilmesi, yataktan yorgun kalkma, dişlerde sıcak-soğuk hassasiyeti, çene eklemi bölgesinde ağrı, boyun ağrısı, kürek kemiği bölgesine vuran ağrılar, kol ve ellerde güçsüzlük, uyuşma, ağız açıp kapamada eklem sesleri veya ağrı, şakaklarda ağrı sayılabilir.

Saydığımız bütün belirtiler aynı anda görülmeyebilir. Eklem ağrıları kulağa yansıdığı için hastalar genellikle KBB uzmanına, boyun ve sırt ağrıları için ortopedi veya fizik tedavi uzmanlarına başvurabilirler. Hatta boyun fıtığı teşhisi konmuş hastalarda mevcuttur.

Tedavinin temel yaklaşımı psikiyatr ve psikologlarca stresin azaltılması veya yönlendirilmesi olarak önerilmektedir. Ancak bu her zaman mümkün olmadığından, hastaların gece yatarken kullanacakları "Kanin Rehberliğinde Oklüzal Splint" yani Sert Gece Plağı önerilir.

Buna ek olarak "Nöral Terapi" ve bazı ilaç uygulamaları da tedaviye eklenebilir. Tedavi en az 4-6 ay sürer. Hasta haftalık, 15 günlük ve aylık periyotlarla kontrol altında tutulur.